MINDFULNESS i MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction)
- szkolenie wprowadzające
Mindfulness staje się coraz bardziej popularne. Znajduje zastosowanie w radzeniu sobie ze stresem, obniżonym nastrojem, lękiem, paniką, depresją i jej nawrotami, pracy z dziećmi i młodzieżą, pomaga uwalniać się od uzależnień. Coraz częściej stosowane jest jako ważny element kompetencji zawodowych w tym umiejętności przywódczych. Pomaga radzić sobie z chronicznym bólem. Sprawdza się także w sporcie.
Obecnie najbardziej znany program rozwijający mindfulness MBSR - Mindfulness-Based Stress Reduction (Redukcja stresu oparta na uważności) prowadzony jest przez certyfikowanych nauczycieli w tysiącach miejsc na świecie.
MBSR jest intensywnym programem rozwoju
uważności, czyli świadomości bieżącego doświadczenia, wyzbytej oceny, ukierunkowanej na obserwacje doświadczanych w danym momencie myśli, doznań, emocji. Skierowanie nieoceniającej, akceptującej uwagi na bieżące doświadczenie prowadzi do lepszego kontaktu ze swoim ciałem i umysłem, umożliwia pełniejsze i głębsze poznanie siebie. Sama obserwacja oparta na uważności uruchamia procesy samoregulujące naszego organizmu, których efektem może być m.in. redukcja fizycznych i psychicznych objawów stresu. Skutkuje to zmianą nastawienia do siebie i otoczenia, wzrostem akceptacji, lepszym dbaniem o siebie oraz radzeniem sobie ze stresem.
W szerszym rozumieniu uważność to także sztuka świadomego życia polegająca na rozwijaniu akceptacji i świadomości bieżących doświadczeń.
Uważność wykorzystywana jest w wielu nurtach psychoterapeutycznych, które nazywane są „trzecia falą terapii poznawczo – behawioralnej (CBT)”. Należą do nich m.in. MBCT - Mindfulness Based Cognitive Therapy, ACT - Acceptance and Commitment Therapy, DBT - Dialectical-Behaviour Therapy. Wszystkie one w dużej mierze czerpały z doświadczeń MBSR, pierwszego, zachodniego programu opartego na uważności.
Program „Wprowadzenie do mindfulness i MBSR” umożliwia poznanie podstaw teoretycznych i praktycznych fenomenu mindfulness oraz programu MBSR.
CELE:
• poznanie podstaw teoretycznych i praktycznych mindfulness
• przećwiczenie głównych praktyk stosowanych w programie MBSR
• poznanie struktury programu MBSR
PROGRAM:
• Czym jest mindfulness?
• Sati – mindfulness - uważność
• Korzyści wynikające z praktykowania mindfulness
• MBSR – historia powstania oraz struktura programu
• MBSR jako podstawa MBCT (Mindfulness Based Cognitive Therapy) – programu profilaktyki nawrotów depresji
• Jak rozwijać mindfulness?
- Bodyscan
- Medytacja oddechu
- Uważna praca z ciałem
- Medytacja uważności
- Medytacja chodzona
- Loving – kindness
ADRESACI:
Program skierowany jest do osób zainteresowanych poznaniem mindfulness oraz programów MBSR i MBCT.
Szkolenie nie jest programem nauczycielskim.
KORZYŚCI:
• dowiesz się jak praktykować mindfulness
• przećwiczysz osobiście różne formy stosowane przy rozwijaniu mindfulness
• dowiesz się na czym polega specyfika klasycznego programu MBSR oraz powstałego na jego podstawie programu MBCT
METODY:
Ćwiczenia idywidualne, miniwykłady, uczenie przez doświadczenie
PROWADZĄCY: Tomasz Kryszczyński - psycholog, trener, nauczyciel mindfulness w programach MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction) i MBCT (Mindfulness Based Cognitive Therapy) certyfikowanym przez The Institute for Mindfulness – Based Approaches. Należy do pierwszej grupy certyfikowanych nauczycieli MBSR w Polsce i jednym z niewielu certyfikowanych nauczycieli MBCT – programu ukierunkowanego na profilaktykę nawrotów depresji, w naszym kraju. Autor liczny autorskich programów szkoleniowych. Praktyk z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem pracy z grupami. Autor książki „Wgląd. Buddyzm Tajlandia Ludzie.”
TERMIN: 16-17. czerwca 2018, w godz. 10:00-18:00
MIEJSCE: Kraków,
ul. Powroźnicza 6/2
INWESTYCJA: 720 zł brutto
Wpłaty należy dokonać na konto Alior Bank: nr 98 2490 0005 0000 4500 5597 0136 z dopiskiem "szkolenie z nawyków".
Cena zawiera: szkolenie, materiały szkoleniowe, kawę i przekąski, zaświadczenie potwierdzające udział w szkoleniu.
ZAPISY: