Instytut Psychoedukacji i Rozwoju Integralnego - Wprowadzenie do terapii ACT

Terapia akceptacji i zaangażowania

“A może rozwiązywanie problemów dwadzieścia cztery godziny na dobę przez okrągły tydzień nie jest wcale najlepszym sposobem na życie? Ani na rozwiązanie większości twoich problemów?
Kiedy uznajesz jakieś doświadczenia za nieakceptowalne, nakreślasz granice świata, w którym gotów jesteś mieszkać”.
Kelly Wilson, Troy DuFrene, "W sieci natrętnych myśli"

Wprowadzenie

Według twórców Terapii Akceptacji i Zaangażowania (ACT) ból emocjonalny jest naturalną kondycją ludzką. Cierpimy psychicznie, nie dlatego, że coś jest z nami nie tak. Cierpimy, bo jesteśmy po prostu ludźmi. Odpowiedzialne są za to nasze umysły, które z jednej strony pozwoliły nam zajść cywilizacyjnie niewyobrażalnie wręcz daleko – wysyłamy ludzi w kosmos, diagnozujemy serca dzieci w brzuchu mamy i potrafimy stworzyć protezę ręki “widzącą” przedmioty, których dotyka. Z drugiej jednak strony to właśnie nasze umysły sprawiają, że rozciągamy swoje cierpienie w nieskończoność – nie dość, że boimy się właśnie teraz, to możliwe też, że będziemy wspominać swój lęk, gdy stanie się on przeszłością i będziemy się również bali, że ten sam lęk przydarzy nam się w przyszłości.

Celem ACT-u nie jest zatem pozbycie się objawu, jest nim zmiana naszej relacji z tym objawem. Im bowiem bardziej będziemy go unikać, tym bardziej będzie on w naszym życiu obecny. I tym dalej będziemy od tego, co ma dla nas znaczenie (im bardziej bać się będę, że ktoś mnie zrani, tym mniej będę się angażować w tworzenie bliskiej relacji). Uczymy się zatem nie, jak wyeliminować objaw, ale jak żyć pomimo objawu, za to z dbałością o sprawy dla nas najważniejsze.

Terapia ACT, uczy, jak zamiast koncentrować się na bolesnych przeżyciach i nieprzyjemnych emocjach, być bardziej uważnym na bieżącą chwilę i skupić się na tym, co jest naprawdę ważne. To właśnie za sprawą uważności i akceptacji możliwe jest podążanie w wybranym kierunku i dokonywanie odpowiednich wyborów.

Cele

Przekazanie wiedzy i umiejętności pracy w nurcie Terapii Akceptacji i Zachowania

Podczas warsztatów:
  • dowiesz się jakie są źródła Twojego poczucia dyskomfortu i cierpienia
  • zrozumiesz, w jaki sposób dokonywać autoanalizy, która pozwoli Ci zerwać z dysfunkcjonalnymi nawykami językowymi
  • zdasz sobie sprawę, jak funkcjonować mimo bolesnych przeżyć
  • uświadomisz sobie, że Twoje myśli, to nie Ty
  • nauczysz się chodzić "z kartką w bucie"

Program warsztatu

Czym jest trzecia fala terapii poznawczo-behawioralnych? - wykład z przykładami z praktyki terapeutycznej

Teoria ram relacyjnych i co z niej wynika dla sposobu, w jaki postrzegamy cierpienie i zdrowienie + kilka użytecznych ćwiczeń pokazujących pułapki, jakie zastawia na nas umysł

Dlaczego się zmieniamy i dlaczego się nie zmieniamy, czyli filary zmiany w ACT

To co naważniejsze w ACT - hexaflex czyli 6 głównych procesów terapii akceptacji i zaangażowania (wraz z ćwiczeniami i metaforami na każde z nich):

  1. Akceptacja
  2. Defuzja
  3. Uważność
  4. Ja jako kontekst
  5. Wartości
  6. Zaangażowanie

Analiza funkcji zachowania - czyli jak zamienić krótkotrwałą ulgę na długotrwały spokój

Behawioryzm z ludzką twarzą - jak tworzyć wspierające relacje w terapii ACT

Konceptualizacja przypadku w ACT

Teraputa, który nie unika cierpienia - o tym, jak ACT pomaga nam wzrastać

Metody

Podczas warsztatu, poza oczywistymi partiami wykładowymi, będziemy sporo praktykować. Przyjrzymy się ACT'owym technikom uważności, będziemy też projektować ogrody pełne naszych wewnętrznych wartości. Znajdzie się też czas na studium przypadku i odgrywanie ról terapeuty i klienta (pacjenta).
Uczestnicy/Uczestniczki otrzymają zaświadczenie przy minimum 80% obecności na zajęciach.

Opinie o szkoleniu

"Przydatna wiedza na temat funkcjonowania i tego jak mózg nas programuje, oraz co z tym można zrobić" (Ewa Miłowicz)

"Atutem tego szkolenia jest duża porcja wiedzy o ACT oraz praktycznych umiejętności podana w bardzo atrakcyjny i przyciągający sposób. Z pewnością będę zachęcać znajomych do udziału w tym szkoleniu. Uważam, że jest ono bardzo cenne zarówno pod względem zawodowym, jak i jako doświadczenie własne" (Ewa Bujoczek)

(...) Pełen profesjonalizm, mnóstwo wiedzy i dobrego bycia ze sobą 😊. Dziękuję także za ciepłe przyjęcie w IPRI – czułam się tam jak w domu i na pewno jeszcze tam wrócę (Anna)

"Z moich doświadczeń to było najlepsze szkolenie, na jakim byłem. Było dla mnie i o mnie - zarówno sposób organizacji jak i prowadząca była przygotowana profesjonalnie. Warto tam być" (Uczestnik)

Informacje

Trener prowadzący: dr Tomasz Drożdż

Termin: 26-28 lipca 2024 (lista rezerwowa)
Termin: 4-6 października
Godziny: 10:00-18:00
Miejsce: ul. Powroźnicza 6/2, Kraków
Cena: 1080 zł brutto

Wpłaty należy dokonać na konto Alior Bank:
98 2490 0005 0000 4500 5597 0136
z tytułem "ACT".

Formularz zapisu

Wybierz termin:

Poleć szkolenie znajomemu

Jeśli chcesz, możesz podać adres e-mail znajomej/znajomego, którzy mogliby być tym warsztatem zainteresowani. Wyślemy im wiadomość z Twoim poleceniem :)

Brak danych do wystawienia faktury (NIP), skutkuje wystawieniem paragonu bez możliwości otrzymania faktury (w związku ze zmianą przepisów od dnia 1 stycznia 2020 r.).

Przyjęcie przez Grupę Active Change danych z niniejszego formularza stanowi zawarcie umowy na czas określony tj. do czasu wykonania wzajemnych świadczeń. Zgłoszenie udziału w szkoleniu/warsztatach jest ważne wraz z wpłatą kwoty za szkolenie. Bezkosztowego anulowania zgłoszenia można dokonać wyłącznie do 7 dni przed datą szkolenia pisemnie lub telefonicznie.

P.S. Zapis na szkolenie nie jest równoznaczny z przesyłaniem informacji handlowych niezwiązanych bezpośrednio z realizacją niniejszej usługi. Jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje na temat organizowanych wydarzeń, promocji, dodatkowych materiałów i innych bonusów, zapisz się do newslettera.