Menu

„Coaching, czyli restauracja osobowości” Maciej Bennewicz – recenzja Joanny Hadam

30 maja 2019 - Coaching, Recenzje
„Coaching, czyli restauracja osobowości” Maciej Bennewicz – recenzja Joanny Hadam

Domyślny mózg uśmiechniętej kobiety pod nożem i widelcem – jako okładka książki – może zapowiadać ciekawy pomysł na jej treść. A oto jak reklamuje ją sam autor:

„UWAGA! Nie czytaj jej za kierownicą ani w wannie! Zawiera transowy tekst oraz szokujące metafory. Usuwa wszelkie bariery w drodze do sukcesu już w trakcie czytania. Zanim skończysz ją czytać w twoim życiu nastąpią nieodwracalne zmiany. Jeśli tak się nie stanie, skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą”.

Książka Bennewicza ma prostą i wciągającą formę. Jest to bowiem swoistego rodzaju coaching korespondencyjny. Mamy więc tutaj historię trzech kobiet: Majki – zapracowanej szefowej dużej firmy w Holandii, związanej ze starszym mężczyzną, ale niezbyt szczęśliwej; Kingi – typ chemika-naukowca, bardzo zależnej od rodziców i pełnej demotywujących przekonań; Krysi – zabieganej matki dwójki dzieci i niespełnionej żony; oraz historię Rafała, który planując przeprowadzkę uświadamia sobie, że rodzina jest dla niego ważniejsza od kariery zawodowej. Bohaterowie Bennewicza to zwykli ludzie – tu i teraz, tuż obok nas. Możemy śledzić ich losy, potrzeby, poszukiwania i cieszyć się ich zmianą. Możemy też korzystać z przemyśleń, jakie snują i wniosków, do których dochodzą. Maciej Bennewicz sprawia, że i oni i my – najpierw uświadamiamy sobie, a potem uczymy się pokonywać codzienne nawyki i schematy w myśleniu. Zachęca do przyglądania się sobie, walki z demonem przeszłości i równoczesnego budowania, przywoływania przekonań (duchów) wspierających. Przypomina o konieczności zadawania sobie wciąż na nowo Pytania Wszystkich Pytań: „Jaka jest moja misja życiowa, dokąd zmierzam”? Autor podaje też czytelnikom klucze do osiągania celów, proponując m.in. różnorodne ćwiczenia (poszerzanie własnej mapy, wgląd w emocje i poziomy funkcjonowania człowieka); tworzy również pewne przydatne zasady, przytacza wiele opowiastek i metafor pomagających dokonać głębokich odkryć i refleksji. Kluczowa i interesująca jest też jego Teoria Luster, której zasad Wam oczywiście nie zdradzę – przeczytacie i ocenicie sami.

Ta książka to również zachęta do eksperymentowania, wychodzenia ze strefy komfortu i trenowania nowych strategii zachowań. Czytając Bennewicza pojawia się myśl, że… można żyć inaczej, że można coś zmienić i że w sumie – to wcale nie musi być trudne…

Autor w przystępny sposób wyjaśnia czytelnikom czym właściwie jest coaching, jaka jest rola coacha, jaką przygodą może być podążanie za klientem – delikatnie i z wyczuciem nakierowując go na szukanie Sposobów. A potem zostaje już tylko ogromna satysfakcja z efektów i skali dokonanej zmiany. Bo:

„Na każde pytanie jest tysiąc odpowiedzi, każdy problem ma tysiąc rozwiązań. Jeśli ja ich jeszcze nie widzę, to znaczy tylko, że ich jeszcze nie widzę. Jednak wiem, że idę ku nim, zawsze dokonując najlepszych dostępnych mi wyborów. Pomiędzy celem i rezultatem jest zgoda na lekcję od ludzi, którzy mogą być albo moimi przyjaciółmi, albo moimi nauczycielami”…

Myślę, że „Restauracja osobowości” – to wcale nie jest przypadkowy podtytuł. Ważne jest bowiem, abyśmy nauczyli się… smakować własne życie, jak nową, fascynującą potrawę.

I nie bali się próbowania czegoś nowego, aby później z całą mocą umieć określić czy jest to dla nas dobre i czy dzięki temu osiągnęliśmy swoje prawdziwe cele i zaspokoiliśmy te najbardziej głębokie potrzeby…

 

(artykuł pierwotnie ukazał się w Magazynie Rozwoju Osobistego, sty 2010)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *