Menu

„Uwolnij swoje marzenia!” – narzędzie coachingowe

15 września 2019 - Coaching, Narzędzia rozwojowe
„Uwolnij swoje marzenia!” – narzędzie coachingowe

Mówi się, że cele bez przyporządkowanej do nich daty realizacji, to marzenia. A bez marzeń nie sposób realizować satysfakcjonujących celów życiowych – mają one moc dodawania Ci skrzydeł i pokonywania trudnych chwil, motywują i pozwalają urzeczywistnić Twój potencjał. Tylko ambitne, wielkie marzenia uwalniają wyobraźnię, wyzwalają energię i ekscytują. Zatem nie wstydź swoich marzeń. Doświadcz ich siły!

 

Weź kartkę papieru i symbolicznie narysuj pośrodku samego siebie. Następnie sporządź „mapę” swoich życiowych marzeń. Najlepiej, aby na każdej z głównych sfer twojego życia był wyrazisty, najlepiej kolorowy rysunek bądź napis. Potem, przy każdym z głównych odgałęzień (finanse, zdrowie itp.) wpisz inne kluczowe słowa lub rysunki, które wyrażałyby bardziej szczegółowo twoje cele w danym obszarze.

Możesz wziąć pod uwagę następujące przykładowe sfery życia:
Ludzie: Które związki są dla ciebie najważniejsze? Jaki charakter miałyby idealne relacje z ludźmi? Jakimi ludźmi chcesz się otaczać?
Praca: Do jakiej pracy masz talent? Jaki jest twój ostateczny cel zawodowy? Jakie są twoje cele pośrednie? Jaka mogłaby być twoja idealna praca lub droga zawodowa?
Finanse: Ile potrzebujesz mieć oszczędności? Jak chcesz zarządzać swoimi finansami? Ile pieniędzy potrzeba ci na pozostałe cele i priorytety?
Dom: Jak wyobrażasz sobie idealne miejsce zamieszkania? Kto w nim mieszka?
Duchowość: W jakiej relacji chciałbyś być z Bogiem / Siłą Wyższą? Jaką będziesz praktycznie realizował swoją duchową ścieżkę?
Zdrowie: W jakiej chciałbyś być kondycji? Jaka energie chciałbyś posiąść? Co poprawisz w swoim stanie zdrowia i samopoczuciu?
Rozrywka: Co sprawiłoby ci największą przyjemność? Jak będziesz wykorzystywał czas wolny?
Podróże: Dokąd chciałbyś się udać? Co chcesz zobaczyć?
Nauka: Gdybyś mógł się czegoś nauczyć, co byś wybrał? Jakie umiejętności w sobie rozwiniesz? Jaką wiedzę zdobędziesz?
Osobowość: Jakim człowiekiem chciałbyś być? Jakie cechy charakteru mógłbyś rozwinąć? Użyteczność: Co mógłbyś zrobić dla dobra innych?

Teraz zastanów się i wybierz twoje 3 najważniejsze cele życiowe. Odpowiedz sobie, co da Ci realizacja każdego z tych celów, co wniesie do Twojego życia, jak ono się zmieni? Wyobraź sobie, że nic cię nie ogranicza. Podejdź do tych celów, jakbyś miał absolutną pewność, że je osiągniesz! Pamiętaj, że osiągnięcie celu wymaga dwóch sił: inspiracji (marzenia) i determinacji (wytrwałe działanie). Im bardziej korzystny wpływ dany cel wywrze na Twoje życie, tym silniejsza powinna być motywacja, aby bezzwłocznie zabrać się do działania, gdy tylko to sobie uświadomisz. Nieustanne myślenie o potencjalnych konsekwencjach wyborów i zachować jest jednym z najlepszych sposobów na określenie prawdziwych priorytetów, a co za tym idzie – realizacji wytyczonych celów.

Kiedy już wiesz, na jaki obszar „postawić”, zanotuj swoje cele i zaznacz, które z nich chcesz osiągnąć jeszcze w tym roku. Sprecyzuj jednak w miarę dokładnie termin realizacji każdego z osobna. Pisz w takim stanie, jakby założony czas już minął, a ty zrealizowałeś wszystko, co sobie zaplanowałeś. Używaj czasu teraźniejszego, formy twierdzącej i pierwszej osoby. Wtedy cele będą natychmiast przyswajane przez twoją podświadomości. Na przykład napisz: „Zarabiam X złotych miesięcznie”, lub: „Ważę X kilogramów” albo: „Jeżdżę samochodem marki X”. Jest bardzo prawdopodobne, że to ćwiczenie – jako pierwszy krok w kierunku realizacji marzeń – wprowadzi zmianę w twoje życie. Powodzenia!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *