Menu

„W stronę szczęścia” Tal Ben-Shahar – recenzja Joanny Hadam

20 grudnia 2019 - Recenzje
„W stronę szczęścia” Tal Ben-Shahar – recenzja Joanny Hadam

Temat generalnie wcale nie jest nowy – już od dawna bowiem wiele religii i systemów filozoficznych snuje rozważania o możliwościach i drogach prowadzących do osiągania stanu szczęśliwości. Co więc innowacyjnego ma do powiedzenia w tej kwestii wykładowca Uniwersytetu w Harwardzie – Tal Ben-Shahar?

„Książka ta ma pomóc ci zrozumieć, czym jest szczęście. Co więcej, ma też pomóc ci wieść szczęśliwsze życie. Jednak samo jej przeczytanie nie wystarczy. Uważam, że znaczącej zmiany nie da się osiągnąć na skróty. Jeśli więc „W stronę szczęścia” ma odegrać wymierną rolę w twoim życiu, musisz potraktować ją jak książkę ćwiczeń. Praca nad sobą wymaga zarówno refleksji, jak i przedsiębrania konkretnych zadań”.

„W poszukiwaniu szczęścia” – jest więc książką, której nie wystarczy tak po prostu przeczytać (choć czyta się ją bardzo miło, gdyż jest napisana przystępnym, prostym i wciągającym językiem). Aby ułatwić czytelnikom proces wdrażania w życie poruszanych kwestii – Tal Ben Shahar pod każdym podrozdziałem zamieszcza pytania do refleksji, klauzulę zwaną „czas stop”, a po każdej części – ciekawe ćwiczenia do przerobienia. Książka ma też formę poradnika – czytając ją mamy uczucie, że osiągnięcie szczęścia wcale nie jest takie trudne, że leży w zasięgu naszych możliwości…

„Jednym ze sposobów na to, by poczuć się szczęśliwszym (…) jest zmniejszenie liczby tego, co >>muszę<<, przy jednoczesnym zwiększeniu liczby tego, czego >>chcę<<”.

Autor nie pyta: czy jest możliwe, abyśmy byli szczęśliwi, ale mów nam jak to zrobić! Zwraca uwagę na dobroczynny wpływ medytacji, jak też wewnętrznego stanu ducha. Warto wsłuchać się w siebie, we własne „ja”: serce, rozum, uczucia i myśli.

W książce można wyróżnić trzy części:

I. Czym jest szczęście (takie prawdziwe, trwałe, niemylone ze stanem chwilowego błogostanu czy kumulacji pozytywnych emocji i z pamięcią o tym, że „szczęście nie polega na jak najszybszym zdobyciu szczytu ani na bezowocnym okrążaniu góry. Szczęście – to radość wspinaczki na szczyt”). W tej części autor daje nam kilka kluczy, którymi możemy otworzyć sobie drzwi do szczęśliwego życia, a poprzez stosowanie metafor… żywnościowych (dotyczących np. lazanii i hamburgerów) wyjaśnia, jak rozróżnić przyjemność od szczęścia. Przy czym szczęście postrzegane jest tutaj jako najwyższa wartość. Możemy też przyglądnąć się czterem archetypom: wyścigowego szczura, hedonisty, nihilisty i osoby szczęśliwej.

II. Szczęście w praktyce – autor przekonuje nas tutaj, że można znaleźć szczęście i w nauce i w nieciekawej pracy i w związkach, podając sposoby właściwego podejścia do tych zagadnień. „Szczęście nie zależy od tego, co robimy albo gdzie jesteśmy, lecz od tego, co decydujemy się zauważać”.

III. Rozważania o szczęściu – 7 medytacji, w tym rzecz o „przyjemniaczkach”, które nadają sens naszej codzienności, dodają energii i ułatwiają pozytywną zmianę.

Książka Tal Ben-Shahara „W stronę szczęścia” jest jak… recepta – sami natomiast musimy wykupić lek, który zacznie w nas pracować, leczyć i prowadzić ku szczęściu właśnie… Ponieważ Szczęście zależy od nas samych” /Arystoteles/.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *