Menu

Zmiana… od zaraz! – narzędzie coachingowe

7 stycznia 2020 - Coaching, Narzędzia rozwojowe
Zmiana… od zaraz! – narzędzie coachingowe

Zaczął się nowy rok. Wielu z nas myśli chce wprowadzić w życie noworoczne postanowienia np. o zrzuceniu kilku kilogramów, zrobieniu długo odkładanych porządków w szafie w garażu, domknięciu zimowej sesji egzaminacyjnej, rozpoczęciu poszukiwania nowej pracy… Tyle, że te wszystkie plany mają  jedną wspólną cechę – jakoś trudno się zabrać do ich realizacji.

Odkładanie na później – zjawisko chyba znane każdemu. Najczęściej dzieje się tak, ponieważ łączymy większe cierpienie z dokonaniem zmiany niż z aktualną, choć nie do końca wygodną sytuacją. Zwykle pojawiają się jeszcze półświadome korzyści z tkwienia w tej sytuacji lub przekonania typu „jeszcze nie jest tak źle”.

Proponujemy Ci zatem ćwiczenie, które – jeśli zrobisz go uczciwie – podniesie Twój poziom motywacji do
zrobienia czegoś od razu, bez niepotrzebnych wymówek.

1) Wypisz trzy rzeczy, które powinieneś zrobić i od jakiegoś czasu to odkładasz.

2) Pod każdą z nich zapisz odpowiedź na następujące pytanie: „Dlaczego nie przystąpiłem jeszcze do działania? Jakie cierpienie (niewygoda, dyskomfort) łączyłem do tej pory z tym działaniem?

3) Sporządź listę wszystkich przyjemności (korzyści), które w przeszłości przynosił ci ten negatywny
wzorzec działania (odkładanie na później danej rzeczy, sprawy).

4) Zastanów się i napisz jaką cenę zapłacisz (jak będziesz się z tym czuł? jakie straty poniesiesz?), jeśli nie zmienisz się teraz, a wiec nadal będzie odkładał daną rzecz.

5) Sporządź listę wszystkich przyjemności, które sprawi Ci natychmiastowe podjęcie każdego z tych trzech działań. Im dłuższa lista, tym lepsza 😉

Powodzenia!

 

Jesteśmy ciekawi jak Ci się sprawdziło to ćwiczenie. Napisz nam o tym w komentarzu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *