Menu

Rozmowa rekrutacyjna online – jak się przygotować i dobrze na niej wypaść? – artykuł autorstwa Michała Bardo i Michała Stolarczyka

25 września 2020 - HR / ZZL, Rozwój zawodowy
Rozmowa rekrutacyjna online – jak się przygotować i dobrze na niej wypaść? – artykuł autorstwa Michała Bardo i Michała Stolarczyka

Znacząca większość z nas przyzwyczaiła się już, że spora część procesu rekrutacji jak składanie CV, wypełnianie formularzy, korespondencja z rekruterem, otrzymanie informacji zwrotnej odbywa się w formie on-line. Zwykle również pierwsza, wstępna rozmowa o pracę już od dawna odbywa się zdalnie, czyli przez telefon. 

Właściwa rozmowa rekrutacyjna odbywała się jednak przeważnie (choć nie zawsze) na żywo, czyli kandydaci byli zapraszani do siedziby firmy. Sytuacja pandemii jednak mocno zmieniła tę sytuację, a naszym zdaniem trend, aby odbywała się ona on-line czy to w czasie pandemii czy po jej zakończeniu będzie się tylko umacniał. Patrząc na skuteczność tej formy weryfikowania kandydatów, zapewne stanie się ona w przyszłości dominującą formą, która pomimo kilku wad ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim oszczędza ona bowiem czas obu stronom procesu rekrutacji, a kandydatowi również pieniądze związane z dojazdem do potencjalnego pracodawcy, co ma znaczenie zwłaszcza jeśli jest on w innym mieście.

Choć rozmowa rekrutacyjna online nie różni się znacząco od tej twarzą w twarz, zauważyliśmy, że wielu naszych klientów odczuwa pewien dyskomfort związany z taką formą rekrutacji. Jest naturalne, że to co nowe, nieznane wzbudza w nas lęk i niepewność. Dlatego warto wiedzieć jak przygotować się do tego typu rozmowy, czego się spodziewać i jak dobrze wypaść. 

Oto kilka wskazówek, które w sytuacji, gdy zostałeś zaproszony/a na rozmowę rekrutacyjną przez Skype, Zoom, Google Duo czy inną aplikację, pozwolą Ci zachować spokój i wypaść korzystnie i profesjonalnie, a dzięki temu uczynić ważny krok do upragnionej posady : – )

1)Zacznij od odpowiedniego nastawienia. Pamiętaj, że rekrutacja on-line nie jest jakąś gorszą formą rekrutacji. Jest to po prostu jej nieco inna forma, ale strona rekrutująca bez wątpienia zadba o to, aby była ona tak samo obiektywna i profesjonalna jak przy spotkaniu twarzą w twarz. Pod wieloma względami będzie to taka sama rozmowa, co oznacza m.in., że możesz spodziewać się takich samych pytań, a różnice pojawią się bardziej w formie niż treści. Pamiętaj też o tym, że selekcja kandydatów prowadzona w ten sposób jest procesem sprawiedliwym tak samo jak rekrutacja twarzą w twarz, to znaczy nie tylko Ty będziesz rozmawiać przez komunikator, ale wszyscy inni kandydaci również. Miej też świadomość, że jeśli Ty dostrzegasz pewne mankamenty zdalnej rozmowy o pracę, doświadcza ich zapewne również rekruter. Być może on również wolałaby spotkać się twarzą w twarz. Można więc powiedzieć, że “jedziecie na tym samym wózku”.

2)Dowiedz się wcześnie od rekrutera na jakiej platformie będzie prowadzona rozmowa i jeśli nie jesteś z nią zaznajomiony/a zrób to wcześniej. Zadzwoń do znajomych, przetestuj sprzęt, dźwięk, kamerę, funkcje, tak abyś podczas rozmowy mógł się skupić na niej, a nie kwestiach technicznych. Najlepszym sposobem, żeby poczuć się pewnie rozmawiając online jest… rozmawianie online! 🙂 Jeśli nie masz więc wprawy w tej formie komunikacji – ćwicz, testuj i sprawdzaj się w niej. Poproś znajomych o informację zwrotną i uwagi co i jak poprawić, aby lepiej się zaprezentować zdalnie. Sprawi to, że ta forma komunikacji będzie dla Ciebie tak samo naturalna jak rozmowa przez telefon czy wysłanie smsa. Zaprocentuje to nie tylko podczas rozmowy o pracę, ale także po otrzymaniu zatrudnienia, bowiem w wielu firmach (zwłaszcza w okresie pandemii i zwłaszcza większych) taka forma komunikacji stanowi chleb powszedni.

3)Zadbaj o dobre połączenie internetowe, najlepiej gdy będzie to Twoje sprawdzone, a nie ogólnodostępne Wi-Fi. Możesz też przygotować alternatywne połączenie np. udostępniając hotspot z telefonu. Wyłącz też zbędne programy czy nieużywane okna przeglądarek, po to, aby nie zajmować niepotrzebnie procesów obliczeniowych komputera i aby w pełni mógł on obsługiwać rozmowę on-line. Unikniemy w ten sposób opóźnień w transmisji obrazu i dźwięku, czyli tzw. lagów.

4)Ubierz się tak, jakbyś wchodził/a do firmy na spotkanie rekrutacyjne. Bądź profesjonalny/a i zadbaj o swój wizerunek. Uporządkuj również przestrzeń wokół siebie i zadbaj o dobre, przejrzyste tło i oświetlenie, aby obraz nie był za jasny ani za ciemny. Zadbaj też o stabilność obrazu z kamery (uzyskasz go, jeśli np. klapa od Twojego laptopa nie będzie się trząść) oraz o to, aby obraz Twojej osoby był usytuowany pośrodku.

5)Miej w pobliżu telefon komórkowy. Gdyby okazało się, że połączenie zostało przerwane, wtedy będzie można dokończyć proces przez telefon. Wyłącz jednak na ten czas wszystkie powiadomienia, żeby Cię nie rozpraszały.

6)Zadbaj o ciszę i spokój. Poinformuj domowników o zbliżającej się rozmowie i poproś o przestrzeń do jej przeprowadzenia. Zamknij okno, jeśli na zewnątrz dochodzą hałasy, wyłącz głośne urządzenia domowe lub zamknij za sobą drzwi.

7)Jeżeli już w trakcie rozmowy czegoś nie usłyszałeś/aś, źle widzisz rozmówcę, jego obraz z kamery jest niewyraźny – nie bój się mówić o tym otwarcie i szczerze. Lepiej poinformować o tym fakcie niż np. odpowiadać nie na temat na pytanie, którego treści tylko się domyślamy. Pamiętaj, że rekruterzy też są przygotowani na pewne niedogodności związane z procesem rekrutacyjnym online i na pewno nie wpłynie to na negatywny odbiór Twojej osoby.

8)Staraj się patrzeć w kamerę i utrzymywać wirtualny kontakt wzrokowy z rozmówcami.

9)Skorzystaj z tego, że jesteś w tej komfortowej sytuacji, że na rozmowę online możesz przygotować sobie notatki – co chciałbyś powiedzieć, o co zapytać rekrutera. Oczywiście nie może się zdarzyć, że czytasz z kartki, ale świadomość ich posiadania i możliwość zerknięcia do nich, dodadzą Ci pewności siebie i pozwolą lepiej wypaść. W żadnym wypadku nie próbuj jednak w trakcie rozmowy wyszukiwać odpowiedzi w internecie. Jeżeli nie wiesz co powiedzieć na zadane pytanie, to po prostu nie odpowiadaj. 

Im więcej rzeczy przewidzisz i przećwiczysz, tym pewniej będziesz się czuł/a w trakcie rozmowy i tym lepiej wypadniesz. Oprócz kwestii technicznych, które są tutaj ważne, przygotuj się w taki sam sposób jak zrobiłbyś/abyś  to przed rozmową rekrutacyjną w firmie. Pamiętaj, że niezależnie od tego jak wypadniesz podczas takiej rozmowy, uczestnictwo w niej da Ci cenne doświadczenie, będziesz mógł/a sprawdzić się w tej roli i przy kolejnej może być już tylko lepiej. Tylko uczestnicząc w tego typu rozmowie możesz przekonać się jak sobie z nią poradzisz, więc do dzieła i powodzenia 🙂

Jeśli uznasz, że chcesz i potrzebujesz profesjonalnie przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej on-line, zapraszamy do kontaktu. W naszej codziennej pracy prowadzimy symulację takich rozmów i pomagamy naszym klientom solidnie się do nich przygotować!

Michał Bardo, Michał Stolarczyk

wersja 1.1 wrzesień 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.