Komunikacja oparta na Empatii

Warsztaty oparte na metodzie Porozumienia Bez Przemocy (Nonviolent Communication, NVC) Marshalla Rosenberga.

Zapraszamy Cię na ten warsztat, jeśli chcesz pogłębić swoją umiejętność budowania autentycznego i głębokiego kontaktu z innymi, poznać narzędzia Komunikacji Empatycznej i wykorzystywać je w pracy coachingowej.

Program szkoleniowy opiera się na metodzie „Porozumienia Bez Przemocy” (Nonviolent Communication/NVC), zwanej inaczej językiem serca lub Komunikacją Empatyczną, której twórcą jest amerykański psycholog Marshall Rosenberg. Metoda uczy uważnego, empatycznego słuchania pozwalającego lepiej zrozumieć innych i budować z nimi satysfakcjonujące relacje. Daje również możliwość głębszego poznania samego siebie, kontaktowania się ze swoimi uczuciami i potrzebami, dzięki czemu docieramy do tego, co jest dla nas w życiu najważniejsze i na tym skupiamy naszą uwagę. Poznanie założeń metody i praktyczne jej stosowanie daje nam także umiejętność rozwiązywania konfliktowych sytuacji w konstruktywny sposób. NVC może być używane zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym (m.in. w pracy nauczyciela, psychologa, trenera, coacha, mediatora czy menadżera).

Korzyści

 • poznasz praktyczne narzędzia do budowania kontaktu oparte na metodzie NVC: m.in. wyrażanie siebie wg 4 kroków, empatia dla siebie, empatia dla drugiej strony, drzewo życia, 4 krzesła, proces obrazu wroga
 • zwiększysz umiejętność reagowania w tzw. trudnych sytuacjach (w momentach kiedy spotykasz się z odmową, krytyką lub zarzutami), tak aby zminimalizować ryzyko konfliktu
 • poznasz struktury do transformacji sytuacji, w których kontakt się zrywa, a twoje emocje przestają ci służyć
 • zwiększysz swoją świadomość komunikacyjną poprzez praktykę rozpoznawania i nazywania zarówno własnych uczuć i potrzeb, jak i uczuć i potrzeb rozmówcy
 • pogłębisz umiejętność budowania autentycznych i głębokich relacji z innymi

Dla kogo?

 • dla wszystkich, którzy chcą poprawić jakość swoich relacji na płaszczyźnie zawodowej i/lub prywatnej
 • dla osób szczególnie zainteresowanych budowaniem głębokiego kontaktu z innymi: coachów, trenerów, nauczycieli, psychologów i pedagogów
 • dla wszystkich, którzy chcą poznać podstawy metody „Porozumienia Bez Przemocy” Marshalla Rosenberga

Program

Dzień pierwszy

 1. Dwa style komunikacji, czyli co zbliża, a co oddala w komunikacji?

  (demonstracja na przykładzie i omówienie kluczowych różnic: interpretacja a obserwacja, uczucie a uczucie rzekome, potrzeba a strategia, prośba a żądanie, a także doświadczenie i omówienie wpływu poszczególnych komunikatów na odbiorcę)

 2. 4 kroki do Porozumienia, czyli autentyczne wyrażenie siebie

  (prezentacja i praktyka kluczowego narzędzia NVC tzw. „4 KROKÓW” (OBSERWACJA, UCZUCIE, POTRZEBA, PROŚBA) w wybranych sytuacjach oraz informacje zwrotne trenera

 3. Jak słuchać, czyli siła i moc empatii

  (demonstracja empatycznego słuchania, omówienie modelu i wpływu na odbiorcę, praktyka na własnych przykładach)

Dzień drugi

 1. W obliczu odmowy – proces „Drzewo Życia”

  (demonstracja i praktyka modelu „Drzewo Życia”, łączącego 3 kluczowe narzędzia NVC: wyrażenie siebie, empatia dla siebie i empatia dla drugiej strony)

 2. W obliczu krytyki – proces „4 Krzeseł”

  (demonstracja i praktyka modelu „4 Krzeseł”, prezentującego 4 reakcje i 4 sposoby słuchania krytycznych uwag: tzw. „uszy szakala do wewnątrz”, „uszy szakala na zewnątrz”, „uszy żyrafy do wewnątrz”, „uszy żyrafy na zewnątrz”, a także doświadczenie ich wpływu na odbiorcę)

 3. W obliczu nagromadzenia ocen – proces „Obrazu wroga”

  (demonstracja i praktyka modelu „Proces obrazu wroga” w sytuacji nagromadzenia ocen w stosunku do drugiej osoby, co uniemożliwia nawiązanie z nią porozumienia, proces składa się z 3 elementów: empatii dla siebie, empatii dla drugiej strony oraz spojrzenia na sytuację z metapoziomu)

 4. Podsumowanie i zakończenie

Metody pracy

Warsztaty prowadzone są w sposób mocno interaktywny z użyciem różnorodnych metod szkoleniowych: m.in. demonstracje, praca w grupach, praca indywidualna, scenki dialogowe, praca z ciałem, mini-medytacja, procesy NVC.

Opinie dotyczące warsztatów

„Bardzo przydatne, profesjonalnie przeprowadzone szkolenie. Zastrzyk wiedzy, która przydaje się w relacjach z innymi i poprawia komfort życia społecznego”

Joanna Urbanik

„Profesjonalne warsztaty, dzięki którym zyskałam nowe narzędzia do pracy z moimi klientami podczas procesu coachingowego, jak również zyskałam możliwość głębszego przyjrzenia się i nazywania swoich potrzeb”

Beata Rudzińska, Akredytowany coach IC (absolwentka cyklu warsztatów „Słowa jak mosty”)

„Warsztaty w sposób niezwykle ciekawy przybliżają metodę NVC. Wiele dobrego wprowadziły do mojego życia. Agata ma świetne podejście do uczestników oraz niezwykły dar tworzenia lekkiej atmosfery pełnej empatii i wzajemnego zaufania”

Piotr (absolwent cyklu warsztatów „Słowa jak mosty”)

„Gdybym miała w dwóch słowach podsumować warsztaty „Komunikacja oparta na empatii” to powiedziałabym AUTENTYCZNOŚĆ I INSPIRACJA. AUTENTYCZNOŚĆ, ponieważ dla mnie, Agata to osoby „wypełniona” metodą NVC. Promieniująca od niej wiara w NVC, szacunek do metody, a przede wszystkim stosowanie jej w każdym momencie warsztatów, zaspokajały moją potrzebę autentyczności i spójności. INSPIRACJA metodą i chęć dalszego poznawania jej, jest tym, z czym z warsztatów wyszłam. Niezwykle przejrzysta a jednocześnie zróżnicowana struktura warsztatów, umożliwiająca sukcesywne ćwiczenie nowo poznanych technik, zaspokoiła moją potrzebę jasności, sensu, inspiracji i radości. Nie sposób wymienić wszystkich korzyści, które wyniosłam z tych warsztatów”

Joanna Kwiatkowska, coach i trener (absolwentka 2-dniowych warsztatów „Komunikacja oparta na Empatii – nie tylko dla coachów”)

„Dla mnie warsztaty były świetnie przygotowane i poprowadzone. Trenerka pozwalała w trakcie licznych ćwiczeń doświadczyć działania NVC na własnej skórze, co było bardzo cennym doświadczeniem. Dzięki temu, że ilość materiału i czas na wypróbowania poszczególnych technik był optymalnie dobrany, wychodząc z warsztatu miałem poczucie pełnej jasności. Dzięki temu już w poniedziałek po szkoleniu zastosowałem elementy NVC w mojej pracy na sali szkoleniowej i widziałem pozytywne tego efekty. Polecam warsztat dla każdego doświadczonego trenera i coacha”.

Piotr Gregorczyk, coach i trener (absolwent 2-dniowych warsztatów „Komunikacja oparta na Empatii – nie tylko dla coachów”)

Informacje

Trener prowadzący: Agata Olszak-Szymula
Termin: 11-12 września 2021
Godzina: 10:00-18:00
Miejsce: Kraków, ul. Powroźnicza 6/2
Inwestycja: 600 zł brutto

Wpłaty należy dokonać na konto Alior Bank:
98 2490 0005 0000 4500 5597 0136
z tytułem "Komunikacja oparta na Empatii".

Cena zawiera: szkolenie, materiały szkoleniowe, kawę i przekąski, zaświadczenie potwierdzające udział w szkoleniu.

Formularz zapisu

Brak miejsc - zapisy tylko na listę rezerwową

Dane do faktury

Poleć szkolenie znajomemu

Jeśli chcesz, możesz podać adres e-mail znajomej/znajomego, którzy mogliby być tym warsztatem zainteresowani. Wyślemy im wiadomość z Twoim poleceniem :)

Brak danych do wystawienia faktury (NIP), skutkuje wystawieniem paragonu bez możliwości otrzymania faktury (w związku ze zmianą przepisów od dnia 1 stycznia 2020 r.).

Przyjęcie przez Grupę Active Change danych z niniejszego formularza stanowi zawarcie umowy na czas określony tj. do czasu wykonania wzajemnych świadczeń. Zgłoszenie udziału w szkoleniu/warsztatach jest ważne wraz z wpłatą kwoty za szkolenie. Bezkosztowego anulowania zgłoszenia można dokonać wyłącznie do 7 dni przed datą szkolenia pisemnie lub telefonicznie.

P.S. Zapis na szkolenie nie jest równoznaczny z przesyłaniem informacji handlowych niezwiązanych bezpośrednio z realizacją niniejszej usługi. Jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje na temat organizowanych wydarzeń, promocji, dodatkowych materiałów i innych bonusów, zapisz się do newslettera.