Racjonalna Terapia Zachowania (RTZ) jest to zestaw skutecznych narzędzi poznawczych, opracowany przez znanego amerykańskiego psychiatrę dra Maxie C. Maultsby'ego. Narzędzia te służą kontrolowaniu własnych emocji i przyjęciu odpowiedzialności za nie. Maultsby jest autorem kilkuset artykułów i szeregu książek dotyczących problematyki uczenia się oraz rozmaitych zagadnień związanych z obszarem psychologii poznawczo – behawioralnej. Zaproponowany przez niego program, oparty na teoriach uczenia i neurofizjologii, koncentruje się głównie na możliwościach zmiany niezdrowego, ograniczającego sposobu myślenia.
Metoda Racjonalnej Terapii Zachowania, oprócz obszaru pomocy psychologicznej mogą być wykorzystywane także w biznesie, coachingu, a także w dowolnej pracy z ludźmi. Istotną rolę odgrywają w programie zagadnienia takie jak: zasady semantyki, zmiana nawyków poznawczo-emocjonalnych oraz zasady racjonalnego myślenia. Opanowując prosty schemat pracy z przekonaniami, można w znaczący sposób poprawić swoje funkcjonowanie emocjonalne oraz z większym spokojem radzić sobie w wielu sytuacjach życiowych osiągając własne cele.
Techniki poznawcze skoncentrowane są na zmianie własnych przekonań oraz pracy nad sposobem myślenia. Wskazują na związek systemu przekonań z emocjami. Techniki wypracowane w ramach RTZ Maultsby’ego, bazują na osiągnięciach nowoczesnej psychologii poznawczej oraz neurofizjologii.
Za metodami poznawczymi przemawia ogromna ilość badań naukowych potwierdzających ich skuteczność. W krajach zachodniej Europy są jednymi z niewielu oficjalnie refundowanych, w ramach systemów opieki zdrowotnej.
Osoba biorąca udział w warsztacie będzie miała możliwość nabycia lub zwiększenia kompetencji w zakresie skutecznego kontrolowania własnych emocji i tworzenia efektywnych relacji z innymi z wykorzystaniem narzędzia, jakim jest praca z przekonaniami.
Uczestnik szkolenia poprzez nabycie umiejętności pracy z własnymi ograniczającymi przekonaniami i zamianę ich na przekonania wspierające, zdobędzie kolejne, efektywne narzędzie rozwijające jego warsztat.
Na osiągnięcie tego celu składa się:- zapoznanie się z podstawami teoretycznymi Racjonalnej Terapii Zachowania
- zdobycie wiedzy z zakresu radzenia sobie ze stresem, z naciskiem na związki pomiędzy przekonaniami a przeżywanymi emocjami w kontekście konkretnej, spójnej metodologii
- rozwój umiejętności identyfikowania niezdrowych, ograniczających przekonań oraz ich zmiany na przekonania wspierające
- ćwiczenie umiejętności wykorzystania pracy z przekonaniami jako narzędzia umożliwiającego pomoc innym osobom w zmianie ich przekonań na przekonania zdrowe i wspierające
- zbudowanie odpowiedniej postawy wobec pracy z przekonaniami oraz praca w obszarze budowania takiej postawy u innych
- zdobycie wiedzy umożliwiającej zmianę przekonań w ważnych obszarach pracy zawodowej i życia osobistego
- nauka samodzielnego posługiwania się poznawczymi metodami pracy z przekonaniami (model RSA, model Zasad Zdrowego Myślenia, model Zdrowej Semantyki)
- adaptacja i wprowadzenie pracy z przekonaniami do zakresu narzędzi już wykorzystywanych w pracy zawodowej
- przejęcie kontroli nad motywacją np. w profilaktyce stresu i wypalenia zawodowego
- podniesienie samooceny i wzmocnienie poczucia własnej wartości
- Co to jest Racjonalna Terapia Zachowania? - Wstęp do metody RTZ.
- Stres i emocje.
- Zmiana przekonań.
- Źródła Racjonalnej Terapii Zachowania.
- ABCD Emocji.
- Korzyści związane z ABCD emocji.
- Emocje neutralne.
- Zdrowa semantyka.
- Słowa wpływające na emocje i blokujące zmianę.
- Przekonania związane z powinnościami – radzenie sobie ze złością.
- Racjonalne i nieracjonalne pojęcie powinności.
- Zagadnienie niesprawiedliwości.
- Pięć Zasad Zdrowego Myślenia.
- RSA - Racjonalna SamoAnaliza – poznawcze narzędzie pracy z przekonaniami.
- Neurofizjologia ABCD emocji.
- Jak uczymy się nawyków – edukacja i reedukacja emocjonalna.
- Jakie są powody, że tak lubimy znane – dysonans poznawczo emocjonalny.
- Opór przed zmianą.
- Ćwiczenia praktyczne w pracy z przekonaniami.
- RWE – Racjonalna Wyobraźnia Emocjonalna – wykorzystanie wyobraźni w uczeniu się nawyków poznawczo – emocjonalnych.
- Praca z wyobraźnią.
- Ćwiczenia praktyczne w pracy z przekonaniami.
- Stadia zmiany – zmiana jako proces
- Jak wzmacniać motywację do zmiany?
- Chaos zmiany.
- Ćwiczenia praktyczne w pracy z przekonaniami.
- Praca w przekonaniami w kontekście konkretnych sytuacji (opcja): stres, lęk, obniżony nastrój, poczucie winy i poczucie niższości, wypalenie zawodowe.
- Integracja zdobytej wiedzy i doświadczenia.
- Sesja pytań i odpowiedzi.
- Rola zabawy.
Warsztaty RTZ online adresowane są do osób zainteresowanych nauczeniem się kontroli własnych emocji, samorozwojem i doskonaleniem siebie oraz do osób, które pomagają innym w pracy nad zmianą ich przekonań. Został skonstruowany w taki sposób, by można go było z powodzeniem stosować bez zgłębiania skomplikowanej i specjalistycznej wiedzy psychologicznej.
- zdobędzie wiedzę dotyczącą wpływu przekonań na powstawanie emocji i reagowanie nimi adekwatnie do sytuacji
- będzie miał możliwość zmiany własnych ograniczających przekonań związanych z pracą zawodową oraz nauczy się jak wykorzystywać to narzędzie, by pomagać innym w zmianie ich przekonań
- nauczy się zasad zdrowej semantyki oraz pozna sposoby rozwiązywania lub unikania konfliktów
- zdobędzie praktyczne umiejętności umożliwiające zastosowanie technik RTZ w pracy zawodowej i w życiu osobistym
- zdobędzie umiejętność rozpoznawania i zmiany swoich stanów emocjonalnych
- nauczy się jak w skuteczny sposób kontrolować stres i złość oraz uświadomi sobie jak efektywniej komunikować się ze sobą i z innymi ludźmi
- zdobędzie umiejętność odróżniania pozytywnego myślenia od zdrowego myślenia oraz przekonań od faktów
- zdobędzie wiedzę, w jaki sposób budować relacje oparte na zaufaniu i wiarygodności
- zdobędzie konkretne i praktyczne narzędzie, które będzie mógł wykorzystać w pracy zawodowej z innymi ludźmi i wzbogaci w ten sposób swój warsztat pracy
Szkolenie przedłuża ważność certyfikatu absolwentom Szkoły Profesjonalnego Coachingu.
"Przystępne wyjaśnienie trudnych zagadnień, wielość zastosowań w różnych obszarach życia. Warto!" (Maciej Koryciński, 2018)
"Merytoryka, prowadzący, miejsce. Warto! Szkolenie oddaje ci w ręce całą sprawczość..." (Maria Rauch, 2018)
"Rzetelnie poprowadzone. Polecam!" (Monika Rybczyńska, 2018)
"Rodzinna atmosfera, przemiłe pomieszczenia, dostęp do kuchni :), możliwość wyjaśniania niejasności. Merytoryka i przekaz na +". (Katarzyna Król, 2018)
"Profesjonalizm szkoleniowca oraz Pani Bożeny, przytulny domowy ośrodek, fantastyczny wybór ciasteczek. Wartość merytoryczna, inspiracja, osoba prowadzącego, idealny rozmiar grupy. Polecam w 100% dla inspiracji i zapoczątkowania zmian". (Maciej Stelmach, 2018)
"Praktyczne, przyjazne, zrozumiałe, do zastosowania na sobie. Dobrze spędzony czas". (Michał Wajda, 2019)
"Bardzo dziękuję za tak fantastyczne przekazywanie wiedzy teoretycznej i praktycznej. (...) Polecam! Każdy, kto chce pracować nad sobą może spróbować RTZ". (Ula Jamka, 2019)
"Konkretne narzędzie do praktykowania. Warto to przeżyć i doświadczyć". (Magdalena Marcinkowska, 2019)
- mini wykłady – służą przekazaniu niezbędnej do pracy wiedzy w sposób zrozumiały i atrakcyjny dla uczestników szkolenia.
- dyskusja grupowa – jej celem jest umożliwienie przepływu informacji między wszystkimi uczestnikami grupy i wspólne opracowanie treści przekazanych w trakcie mini wykładów.
- testy – pozwalają na uzyskanie informacji zwrotnych dotyczących osobistego stylu funkcjonowania w obszarach powiązanych z programem szkolenia.
- praca zadaniowa w małych grupach – uczestnicy podzieleni na małe grupy będą mieli okazję pracy nad konkretnymi zadaniami związanymi z wypracowywaniem zasad i rozwiązywaniem specyficznych problemów. - elementy psychodramy – metoda pozwalająca na wzbogacenie procesu uczenia w elementy kreatywności i symboliki
- sesje pytań i odpowiedzi – trener będzie starał się odpowiedzieć na wszystkie pojawiające się pytania, związane z ograniczeniami oraz silnymi stronami prezentowanych modeli, technik i narzędzi.
Uczestnicy otrzymają pocztą zaświadczenia z liczbą godzin. Warunkiem uzyskania dokumentu jest 80% obecność oraz aktywność (udział w ćwiczeniach).
Termin: 15-17 listopada 2024 (on-line)
Godziny: piątek i sobota - 10:00-18:00, niedziela - 9:00-17:00
Przestrzeń: platforma Zoom - Uczestnicy dostaną link
Cena: 1080 zł brutto
Wpłaty należy dokonać na konto Alior Bank:
98 2490 0005 0000 4500 5597 0136
z tytułem "RTZ online".