Wprowadzenie do Terapii Współczucia (CFT)
W ostatnich latach obserwuje się istotny wzrost zainteresowania klinicystów i badaczy koncepcjami oraz metodami pracy zaczerpniętymi z praktyk kontemplacyjnych. Obok uważności (ang. mindfulness) to również współczucie (ang. compassion) wzbudza szczególne zainteresowanie. Zainteresowanie podejściami kontemplacyjnymi jest tak powszechne ze względu na swoje szerokie odniesienie do psychoterapii i liczne korzyści, jakie przynosi rozwijanie uważności i współczucia - zarówno dla terapeuty, relacji terapeutycznej, a przede wszystkim pacjenta/klienta.
Podejście skoncentrowane na współczuciu (CFT, ang. Compassion Focused Therapy) jest coraz szerzej stosowane we współczesnej, zachodniej psychologii, psychoterapii (zwłaszcza w tzw. III fali terapii CBT) oraz medycynie. Skuteczność tego podejścia oraz jego poszczególnych narzędzi jest potwierdzana poprzez systematycznie rosnącą ilość badań (m.in. badań w dziedzinie neuropsychoendokrynologii).
Współczucie jest sercem uważności. Współczucie według definicji Dalajlamy to „wrażliwość na cierpienie siebie i innych, a jednocześnie głębokie zaangażowanie dotyczące jego zmniejszenia”, a zatem jest to „wrażliwa uwaga/świadomość plus motywacja” (Gilbert, 2010) i działanie. Obecnie podejście to jest z sukcesem stosowane w psychoterapii, a badania pokazują, iż trening współczucia znacznie zmniejsza poczucie wstydu, samokrytykę, depresję oraz lęk (Mayhew & Gilbert, 2008).
Warsztat dedykowany jest dla psychologów, psychoterapeutów, coachów, osób pracujących w obszarze pomocy, pragnących indywidualnie praktykować współczucie z elementami podejścia uważności, a także zapoznać się z możliwością wykorzystania tego podejścia w swojej pracy z klientami zmagającymi się ze stresem, depresją, uzależnieniami, traumą i innymi trudnościami. Wspomniane będą też zagrożenia czy też trudności związane z pracą z wykorzystaniem podejść kontemplacyjnych.
Cele
- Zdobycie wiedzy na temat tego, czym jest, a czym nie jest podejście UWAŻNOŚCI i WSPÓŁCZUCIA, czemu służy i jak praktykować współczucie – m.in. w kontekście depresji, traumy, regulacji stresu, koncentracji, relacji czy emocji
- Zdobycie wiedzy dotyczącej tego, jakie są najczęstsze sytuacje problemowe, z którymi spotykają się specjaliści w pracy metodą uważności i współczucia, zaznaczając różnice pomiędzy tymi dwoma podejściami i ich narzędziami
- Omówienie sposobów badania współczucia (psychometrycznie i fizjologicznie) i tego, jakie badania są już dostępne (potwierdzające skuteczność praktyk i podejścia uważności)
- Omówienie także tego, w jaki sposób można korzystać ze współczucia w kontekście terapeutycznym i jakie zagrożenia z tego wynikają, np. w pracy z osobami cierpiącymi na PTSD, zaburzeniami więzi
- Wiedza dot. procesów grupowych w ramach podejść kontemplacyjnych
- Zapoznanie się ze wstępną pracą wyobrażeniową
- Doświadczenie i przećwiczenie technik i narzędzi CFT
Adresat
Wszystkie osoby zainteresowane wykorzystaniem podejścia współczucia w życiu prywatnym i zawodowym, w tym psychoterapeuci, psycholodzy, coachowie, lekarze i inne osoby wspierające drugiego człowieka.
Program szkolenia
Dzień 1:
Wprowadzenie Teoretyczno-Praktyczne: czym jest współczucie, czym nie jest, jak je praktykować, jakie są badania i rejony wykorzystania, blokady przed współczuciem; różnice pomiędzy uważnością i współczuciem; jak praktykować - objaśnienie poszczególnych ćwiczeń i praktyka własna).
Dzień 2:
Pogłębienie Doświadczenia dot. Podejścia Współczucia – praktyka własna i omówienie; omówienie funkcji danych praktyk; dalsze zastosowanie w pracy własnej i zawodowej.
Metody
Wykłady, ćwiczenia kontemplacyjne oparte na doświadczaniu (praca z oddechem, w ruchu, z ciałem, wyobrażeniowa, ćwiczenia w parach i w grupach, dyskusje grupowe).
Korzyści wynikające z udziału w szkoleniu
Uczestnik warsztatu:
- Będzie posiadał wiedza na temat podejścia współczucia, jego zastosowanie
- Zdobędzie praktyczne doświadczenie i nauczenie się praktyk wspierających doświadczanie współczucia
Szkolenie przedłuża ważność certyfikatu absolwentom Szkoły Profesjonalnego Coachingu.
Informacje
Termin: 1-2. czerwca 2019
Godziny: 10:00-18:00
Miejsce: Instytut Psychoedukacji i Rozwoju Integralnego (Kraków, ul. Powroźnicza 6/2)
Inwestycja: 620,00 zł brutto
Wpłaty należy dokonać na konto Alior Bank:
98 2490 0005 0000 4500 5597 0136
z tytułem "CFT".