Menu

Jak skutecznie konstruować cele?

18 lutego 2020 - Narzędzia rozwojowe
Jak skutecznie konstruować cele?

 

Skuteczne wytyczanie swoich celów jest niezbędne, jeśli chcemy dokonywać świadomych zmian w naszym życiu. Wiele zmian dokonuje się przypadkiem albo pod wpływem presji. Dzieje się tak zazwyczaj dlatego, że nikt nie uczył nas w jaki sposób konstruować cele i dzięki temu kształtować naszą bliższą i dalszą przyszłość. Również wiele marzeń pozostaje tylko marzeniami z powodu nieumiejętności planowania. Zapraszamy zatem do przyjrzenia się sztuce budowania celów. Poniżej kilka zasad, które warto wziąć pod uwagę, jeśli chcemy, aby nasze cele miały spore szanse powodzenia.

 

Ale najpierw zapisz swój przykładowy cel, a potem zadbaj, aby był on zgodny z poniższymi zaleceniami.

 

Sformułowany pozytywnie

„CHCĘ…” zamiast „NIE CHCĘ…” Wiele osób wie, czego już nie chce („Nie chcę się tak denerwować”, „Nie chcę, aby czas uciekał mi przez palce”, „Mam już dosyć bycia rozlazłym”). Natomiast zdarza się, że te osoby nie wiedzą, czego chcą w zamian. Trudno zaś będzie osiągnąć cel, którego… nie znamy.

Stosowanie zaprzeczeń koncentruje również uwagę na czynności, która jest nieefektywna, tym samym zamykając przestrzeń zmian („Nie mogę tak się obżerać”). Dużo efektywniejsze jest formułowanie celu pozytywnie – czyli: czego chcesz („Chcę ważyć 60 kg”).

Realny (zależny od ciebie)

Skuteczny cel powinien zależed wyłącznie OD CIEBIE.  „Chcę, aby ludzie mnie lubili” jest mało realnym celem. „Chcę być życzliwy wobec spotkanych osób” jest bardziej prawdopodobnym celem. Im bardziej osiągnięcie pożądanego efektu zależy od ciebie, tym bardziej cel jest realny.

Zastanów się też od czego zależy realizacja celu? Od podjęcia działania? A może od wytrwałości? Na ile naprawdę chcesz osiągnąć swój cel?

Sprawdzalny

PO CZYM POZNASZ, że osiągnąłeś swój cel? Każdy cel osiągamy w jakiejś konkretnej rzeczywistości, w określonym czasie. Wyobraź sobie, że już go osiągnąłeś… Jakie są znaki, zachowania i odczucia, wskazujące na realizację celu? Jakie jest otoczenie wokół ciebie? Jakie tam są osoby? Jak zmienia się twoja postawa ciała? Co widzisz? Co słyszysz? Co czujesz?

Ekologiczny (w relacji do innych)

Jak osiągnięcie celu WPŁYNIE na TWOJE OTOCZENIE? Czasami wytyczone przez ciebie cele mogą kolidować z celami i wartościami innych osób. Napotkasz wtedy ich opór. Możesz też podświadomie sabotować osiągnięcie swojego celu, jeśli nie do końca będzie on w zgodzie z tobą i twoimi dotychczasowymi schematami działania.

Zastanów się, jak zareagują inni ludzie (rodzina, współpracownicy, znajomi…) kiedy będziesz dążył do swojego celu i osiągał go. Jakie ewentualne niedogodności wynikają dla otoczenia z osiągnięcia Twojego celu? Jakie korzyści? Czy realizacja celu pozostaje w harmonii z tobą i twoim otoczeniem?

Wykonalny

Oparty na rzeczywistych ZASOBACH. Jakich środków potrzebujesz do realizacji celu? Jakie już masz, a jakie musisz zdobyć? Znajdź wszystkie zasoby i środki, które Ci są potrzebne – wypisz ich jak najwięcej.

Podzielony na etapy

Dobry cel jest PLANOWALNY. Łatwiej osiągnąć cel, który jest podzielony na mniejsze etapy–podcele. Łatwiej także wtedy oszacować takie parametry jak np. potrzebny czas, środki finansowe,
stopień trudności, etc.

Jakie etapy musisz przejść, aby zrealizować swój cel? Jaki będzie pierwszy etap? Jaki krok (choćby najmniejszy) wykonasz już dzisiaj?

Modelowany

Możesz UCZYĆ SIĘ od osób, które osiągają swoje cele. Wyobraź sobie i zapisz imiona jednej bądź kilku osób, którym udało się to, czego pragniesz dokonać (mogą to być nawet osoby wymyślone). Zastanów się, jakie zalety i sposoby zachowania przyczyniły się do ich sukcesu. Możesz też zamknąć oczy i wyobrazić sobie, że te osoby siedzące z tobą i udzielają ci pomocnych
rad abyś osiągnął swój cel. Jakie zasoby (cechy charakteru, umiejętności, możliwości, wartości, przekonania) mają te osoby, które osiągają swoje cele?

Powodzenia!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *